Mutfakta yemek pişirirken oluşan yağ buharını ve dumanı emerek ortamın temiz kalmasını sağlayan davlumbazlar, mutfakta hem temizlik hem de hijyen sağlamak için önemli bir ev aletidir.

Davlumbaz

Yiyecek ve içeceklerin hazırlandığı mutfaklarda düzen ve hijyen her daim aranan bir özelliktir. Gerek ev gerek iş yeri mutfaklarında düzenli bir görünüme sahip olunması için mutfağın her açıdan hijyenik ve toplu olması gerekiyor. Mutfaklarda birbirinden farklı yemekler hazırlandığı için kokunun olması da kaçınılmazdır. Davlumbazlar ev ve iş yeri mutfaklarında havalandırmayı sağlayan cihazlardır. Mutfakların havalandırılmasını sağlayan bu elektronik cihazlar bugün hemen hemen her mutfakta yer almaktadır. Bugün gelişen teknoloji ile birçok farklı modele sahip bu cihazlar sağladığı kolaylıkla mutfaklarda hijyenik bir ortamın sağlanmasına imkan verir.

Davlumbaz Modelleri ve Fiyatları

Mutfaklardaki kötü kokunun ve nemin dışarı atılmasını sağlayan davlumbazlar sahip oldukları donanımsal ve tasarımsal özellikleri ile birbirinden farklı modellere sahiptir. Davlumbaz modelleri ilk olarak filtreli olup olmadıklarına göre ikiye ayrılmaktadır.Filtreye sahip olan davlumbazlar genel olarak baca çıkışı olmayan mutfaklarda havanın yenilenmesi için kullanılıyor. Filtreli davlumbazlar genellikle küçük mutfaklarda iyi bir şekilde çalışmaktadır. Davlumbaz filtresi karbon içerdiği için mutfaktaki hava tamamen yenilenerek davlumbaz tarafından geri verilir. Davlumbazlar aynı zamanda sahip oldukları farklı montaj özellikleri ile de birbirinden ayrılmaktadır. En sık tercih edilen davlumbaz modelleri arasında duvara monte davlumbazlar gelmektedir. Duvara monte davlumbaz modelleri ocağın hemen üzerine yerleştirilerek yemek pişirirken kokunun evin diğer kısımlarına yayılmasını önlemektedir. Davlumbaz fiyatları birçok değişkene göre farklılık göstermektedir. Marka ve modellerin sahip olduğu özellikler fiyat üzerinde doğrudan belirleyici bir etkiye sahiptir. Standart ölçü ve özelliklere sahip davlumbaz modelleri ile daha farklı teknolojik donanıma sahip modeller arasında doğrudan fiyat farkı bulunmaktadır. Davlumbazın üretildiği hammadde de fiyat açısından belirleyici etkiye sahiptir. Hammadde dayanıklılık ve estetik görünüm açısından modeller arasında farklılığa neden olmaktadır. Bu da fiyatın farklılaşmasına neden olmaktadır. Örneğin cam davlumbaz modelleri diğer modellerden daha farklı bir fiyat aralığına sahiptir.

Davlumbaz Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Davlumbaz satın alırken nelere dikkat etmek gerektiği konusunda birçok değişken bulunmaktadır. İlk olarak, evinizin boyutuna ve havalandırma ihtiyacına göre doğru büyüklüğe sahip bir davlumbaz almanız gerekiyor. Bu yüzden davlumbaz ölçülerine satın almadan önce dikkat etmeniz gerekiyor. Gereğinden fazla büyük ve gereğinden fazla küçük bir davlumbazdan istenilen verimi almanız mümkün değildir. Ayrıca, davlumbazın verimliliğini ölçmek için enerji sınıfını da dikkate almalısınız. Daha az elektrik harcayan A sınıfı davlumbaz modelleri hem çevre dostu oluşları hem de ekonomik oluşları nedeniyle tercihinizde ilk sıralarda yer alabilir.  Bir diğer önemli faktör, davlumbazın çalışma ses seviyesidir. Evinizdeki rahatlık için, mümkün olan en düşük ses seviyesine sahip bir davlumbaz tercih etmelisiniz. Özellikle küçük mutfaklarda desibeli düşük olan davlumbazları tercih edebilirsiniz. Davlumbaz seçiminde estetik görünüm de dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta olarak öne çıkıyor. Mutfağın estetiğine katkı sunan davlumbazlar genellikle krom ve beyaz renklerine sahiptir. Ancak mutfağında farklı bir hava estirmek isteyen kullanıcılar için siyah davlumbaz modelleri önerilmektedir. Siz de mutfağınız için en iyi davlumbaz modellerine göz atmak istiyorsanız YapıHome’u ziyaret ederek modeller ve fiyatlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR